Halk arasında “lazerle sünnet” olarak bilinen yöntem hakkında sık sık soru alıyoruz.

Halk arasında Lazerle sünnet denen yöntem, termokoter yöntemidir. Termokoter yöntemiyle cerrahi sünnet arasında nasıl tercih yapmak gerektiği, sık sorulan sorulardandır.

Cerrahi sünnette, kesilmesi gereken deri ve mukoza işaretlenir ve yeterli miktarda deri ve mukoza çıkarılarak sünnet gerçekleştirilir. Kesiden sonra kanamalar durdurulur ve kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir.

Termokoter yönteminde sünnet derisi penis ucu üzerinden sıkıştırılarak, deri yüksek ısıya maruz bırakılarak kesiliyor. Hemen hemen hiç kanama olmaması nedeniyle son derece cazip görünmekle birlikte penis üzerindeki sinirlere ısı hasarı yapabilme ihtimalinden korkulur. Kalıcı ısı hasarının olmadığına yönelik literatür bilgisi mevcut.

Öte yandan, cerrahi sünnet sırasında eşlik eden bazı kozmetik problemler de giderilebilir, kişiye uygun şekilde ve çok daha doğru ölçü alınabilir. Her penis termoterle sünnete uygun olmayabilir, kozmetik olarak tatmin edici sonuçlar alınamayabilir. Benim gözlediğim kadarıyla, kozmetik açıdan termokotere uygun olmayan vaka sayısı hiç de az değil; tam ya da kısmi penosksrotal web, kısmen ya da tam gömülü penis, dönük ya da eğri penis gibi anormallikler oldukça sık görülmekte.

İşlemin biraz daha uzun sürmesine ve belki cerrah için biraz daha zahmetli olmasına rağmen şahsi tercihim cerrahi sünnetten yanadır.