“Arabama ne kadar benzin almalıyım” sorusunun cevabı, “nereye gideceksin, arabanın ağırlığı, motor hacmi, ortalama hızın, yokuş çıkacak mısın, hava sıcaklığı, klima çalışacak mı” gibi başka sorulara bağlıdır.

Kaç bardak su içmeliyim sorusunun cevabı da; yaş, kilo, beslenme, sarf edilen efor, hava sıcaklığı, terleme gibi değişkenlere bağlıdır.

Yani tüm topluma genelleme yaparak “günde şu kadar bardak su için” demek yanlış olur.

Çok önemli birkaç konuyu sıralayıp, ne kadar su içeceğimize nasıl karar vereceğimizi de açıklayayım.

1. Su içmenin sakıncalı olduğu kronik böbrek yetmezliği hastalığında sıvı kısıtlaması yapılır. Bu konu Nefroloji uzmanlarının alanındadır, bu hastalar hekimlerinin önerilerine göre davranmalıdır.

2. Alınacak sıvının tamamının meyve suyu, çay vs olması yerine, sade su da içilmelidir.

Peki ne kadar su içmeliyim? susama hissiyle beraber idrarınızın rengini kontrol kontrol edin. Susama hissiniz olmasa da koyu renkli idrar, yetersiz sıvı aldığınızı gösterebilir. Yukarıdaki resim size bilgi verecektir.

Koyu renkli idrar sık sık ya da sürekli oluyorsa, ağrı-yanma gibi başka şikayetleriniz de varsa, idrar yollarında su içerek gideremeyeceğiniz başka problemler de olabilir demektir. O durumda hastaneye giderek gerekli tahlilleri yaptırmanızda fayda vardır.

Yetersiz sıvı alımı, uzun vadede böbreklerinizi zor durumda bırakır.
Hemen bugün, idrar renginizi takip etmeye başlayın. Aşağıdaki resme bakarak fikir edinebilirsiniz.