6-7 yaş ve daha büyük çocuklarda sünnet sonrası bakım nasıl olacak?

Sünnetten sonra, penis ucunun çamaşıra değmesini önlemek için sünnet külotu ya da tabanı kesilmiş köpük bardak kullanılır. 2 gün yatak istirahati, 1 hafta ev içi istirahat gereklidir. Gece uyurken sünnet külotu çıkarılmalıdır.

Sünnet bandajları 24 saat sonra TAMAMEN çıkarılmalıdır. Bandajları iyice ıslatıp kat kat, yavaş yavaş, ıslatarak açınız. Her tabakayı açtıkça alttaki kısmı ıslatınız, ıslattıkça açmaya devam ediniz. Bandajı çıkarma konusunda problem yaşarsanız bizi arayınız. Bandaj erken düşerse ve kanama yoksa, tekrar bandaj yapmaya gerek yoktur. Sızıntı tarzında ve 15-20 dk içinde duran kanamalar önemli değildir.

Peniste şişlik olması normaldir ve geçecektir.

Aşağıdaki hallerde bizi arayınız:

  • Kanama
  • 38 derece ve üstü ateş,
  • sürekli artan şişlik,
  • şişlikle birlikte kızarıklık ve sıcaklık,
  • peniste mor-siyah görünüm.

Sünnet derisi çok yapışık olanlarda, sünnetten sonra penis baş kısmının kırmızı (adeta ciğer gibi) görünmesi normaldir.

Sünnetten sonraki üçüncü günden itibaren bol köpüklü sabunlu suda 10 dakika süreyle belden aşağı pipi banyosu yaptırarak yara yerini sabunlu suyla temas ettiriniz. Bunun için temiz bir leğen kullanınız. Çocuk şampuanını sıcak suda bolca köpürtünüz. Pipi banyosu 7-10 gün boyunca, her gün, 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Banyo sırasında yara yerini örselemeyiniz ve banyo sonrasında durulayarak sudan çıkarınız.

Kullanılacak ilaçlar:

Ağrıkesici şurup: Sünnet günü ve ertesi gün, 6-8 saat arayla, önerilen dozda kullanınız.

Thiocilline göz merhemi: 1 hafta süreyle, günde 3 kere, dikişin olduğu yere, çepeçevre sürünüz.

Anestol merhem: Ağrıkesici kremdir. Sünnet günü ve takip eden 1-2 gün boyunca, günde 3 kere penisin uç kısmına (mor renkli parlak kısım) ince bir tabaka halinde sürünüz. Daha sonra da penis ucunda hassasiyet ya da ağrı oldukça bu kremi sürebilirsiniz. İlk sürüldüğünde hafif bir yanma yapar, sonra uyuşma yaparak rahatlatır.

Sıvı vazelin: Sünnet günü ve takip eden 7-10 gün boyunca, uyanık olduğu saatlerde birkaç saatte bir, penisin uç kısmını (mor renkli parlak kısım) tamamen ıslatacak şekilde döküp bırakınız. Damlalık ya da plastik şırınga kullanabilirsiniz. (Pipi ucunu ve gazlı bezi iyice nemlendirip kurumasını önlemek için.)

Bandaj çıkmadan önce de kremleri bandajın ortasından görünen penisin uç kısmına sürünüz.

Sünnetten sonra penisin uç kısmında hassaslık olması normaldir. Bu hassaslık bazan haftalarca devam edebilir.

Sünnetten 1 hafta sonra normal çamaşır giydirmeyi deneyiniz. Çamaşırı giydirmeden yarım saat önce penis ucuna Anestol pomad sürerseniz, çamaşıra alışma daha kolay olacaktır. Yara iyileşirken kabuklanma olmuşsa, birkaç hafta içinde iz bırakmadan iyileşme olacaktır.

Sünnetten sonra en geç 1 hafta içinde ve 3 ay sonra poliklinikte kontrole geliniz. Bu süre içinde herhangi bir problem ya da sorunuz olursa da bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Geçmiş olsun.