Sünnetten önce bilmeniz gerekenler…

Bebeğinizi sünnetten önce uykusuz bırakmanın yararı yoktur, normal uyku düzenini bozmayınız.

Bebeğinizin üşümemesi için, sünnet sırasında giydirmek üzere yanınızda kısa çorap da getiriniz.

Bebeğinizi oyalayacak sesli görüntülü oyuncak, müzik, video klip getirmeniz önerilir. Öneriler: Fön makinesi sesi, ninniler, bebek şarkıları (özellikle “kırmızı balık”).

Tablet ya da cep telefonunun şarjının tam olmasına, şarj cihazının da yanınızda olmasına dikkat ediniz.

Lokal anesteziyle sünnet olacaklar: Sünnet günü randevunuzdan 1 saat kadar önce hastaneye gidiniz. Hastaneye geldiğinizde, sünnetten önce bebeğinizi besleyip gazını alınız. Ağrı kesici şurubundan, size önerilen dozda veriniz. Burada anestezik etkili bir krem sürülecek ve bu krem bir süre cilt üzerinde kalacaktır. Bekleme süresi uzarsa endişelenmeyiniz, kremin anestezik etkisi geçmeyecektir. Sünnete başlarken ayrıca penis bölgesini uyuşturmak için iğne de yapılacaktır. Önceden sürülen krem, iğnenin acısını azaltmak içindir. İşlemden sonra bebekler 30-60 dk kadar bekletilerek gözlenmektedir.

Genel anestezi altında sünnet olacaklar: Sünnetten birkaç gün önce kan tetkikleri yapılır, Anestezi uzmanı tarafından da bebek görülür, sünnetten sonra 3 saat kadar daha ağızdan gıda almadan hastanede yatarak gözlenir, idrar yapması, kanaması ve beslenmesi açısından izlendikten sonra taburcu edilir.

Sünnetten sonraki bakımda dikkat edilecekler özetle şöyledir:
 
 • Yara temiz tutulacak
 • Kremler sürülecek
 • Pipi banyoları yaptırılacak
 • Kontrole gelinecek
 • Sünnetten sonra bebekler hemen bezlenebilir.
 
Bebeğin altı uzun süre dışkılı kalmamalıdır. Bezin pipiye değmesini önlemek için, 3-4 gün süreyle tabanı kesilmiş köpük bardak ya da ucu kesilmiş küçük silikon huniyi bebeğin karnına yapıştırıp sabitleyerek kullanabilirsiniz. Böylece bebeğiniz çişini rahatça yaprken, bez de pipiye yapışıp rahatsız etmeyecektir.
 
Pansumana ya da yaraya dışkı bulaşmışsa mutlaka suyla yıkayıp temizleyiniz, yaraya uzun süre dışkı temas etmemelidir.
 
Sünnet bandajları 24 saat sonra TAMAMEN çıkarılır. Bandajları iyice ıslatıp kat kat, yavaş yavaş, ıslatarak açınız. Her tabakayı açtıkça alttaki kısmı ıslatınız, ıslattıkça açmaya devam ediniz. Bandajı çıkarma konusunda problem yaşarsanız bizi arayınız. Bandaj erken düşerse ve kanama yoksa, tekrar bandaj yapmaya gerek yoktur. Sızıntı tarzında ve 15-20 dk içinde duran kanamalar önemli değildir.
 
Peniste şişlik olması normaldir ve geçecektir. 
 • Kanama 
 • 38 derece ve üstü ateş, 
 • sürekli artan şişlik, 
 • şişlikle birlikte kızarıklık ve sıcaklık, 
 • peniste mor-siyah görünüm.
 

Sünnet derisi çok yapışık olanlarda, sünnetten sonra penis baş kısmının kırmızı (adeta ciğer gibi) görünmesi normaldir.

Sünnetten sonraki üçüncü günden itibaren bol köpüklü sabunlu suda 10 dakika süreyle belden aşağı pipi banyosu yaptırarak yara yerini sabunlu suyla temas ettiriniz. Bunun için temiz bir leğen kullanınız. Çocuk şampuanını ılık-sıcak suda bolca köpürtünüz. Pipi banyosu 7-10 gün boyunca, her gün, 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Banyo sırasında yara yerini örselemeyiniz ve banyo sonrasında durulayarak sudan çıkarınız.

Kullanılacak ilaçlar:

 • Ağrıkesici şurup: Sünnet günü 6-8 saat arayla, önerilen dozda kullanınız.
 • Thiocilline göz merhemi: Günde 3-4 kez, sünnet kesisinin olduğu yere, 7 gün boyunca çepeçevre sürünüz.
 • Sıvı Vazelin: Sünnet günü ve takip eden 7-10 gün boyunca, her bez değişiminde penisin uç kısmını (mor renkli parlak kısım) tamamen ıslatacak şekilde döküp bırakınız. Damlalık ya da plastik şırınga kullanabilirsiniz. (Pipi ucunun ve gazlı bezin kurumasını önlemek için)
 • Anestol ya da Redekain merhem: Ağrıkesici kremdir. Sünnet günü ve takip eden 1-2 gün boyunca, günde 3 kere penisin uç kısmına (mor renkli parlak kısım) ince bir tabaka halinde sürünüz. Daha sonra da penis ucunda hassasiyet ya da ağrı oldukça bu kremi sürebilirsiniz. İlk sürüldüğünde hafif bir yanma yapar, sonra uyuşma yaparak rahatlatır.

Bandaj çıkmadan önce de kremleri bandajın ortasından görünen penisin uç kısmına sıkıp bırakınız, kremleri yedirmeye çalışmayınız.

Sünnetten sonra penisin uç kısmında hassaslık olması normaldir.

Yara iyileşirken kabuklanma olmuşsa, birkaç hafta içinde iz bırakmadan iyileşme olacaktır.

Sünnetten sonra 3-5 gün içinde ve 3 ay sonra poliklinikte kontrole geliniz. Bu süre içinde herhangi bir problem ya da sorunuz olursa da bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Geçmiş olsun.