Kötü dışkılama, idrar yapma alışkanlıkları, gizli kabızlık mesane ve bağırsak problemlerine neden olabilir

İdrar ve kaka yapmaktan kaçınmak, 3 yaş üzerindeki çocuklarda sık görülen bir davranıştır. Tuvalet ihtiyaçları geldiğinde, büzgeç kaslarını kasarak tuvalete gitmeyi önlemeye çalışırlar. Bazan topuklarıyla bacak arasına baskı bile uygulayabilirler. Onların bu alışkanlıkları, mesane ve barsaklarında değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler giderek daha fazla idrar ve kakanın karın içinde kalmasına neden olur ve tedavisi oldukça zor olan bir durum meydana gelebilir. Barsaklarda bulunan gaita, mesane üzerine baskı yaparak onu rahatsız edebilir, kapasitesini azaltabilir. Gece ya da gündüz idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları, karın ağrıları görülebilir. Tedavi için kısır döngünün kırılması şarttır. Bunun için de ilaçların yanında ailenin, özellikle de çocuğun işbirliği gereklidir. Lütfen aşağıdaki önerileri dikkatle okuyup uygulamaya çalışınız:
Çocuğunuzun barsak alışkanlıklarını dikkatle ve yakından izleyiniz. Ağrılı ve zor dışkılama, kakanın çok kalın, sert ya da keçi pisliği şeklinde küçük sert parçalar halinde olması, üzerine kan bulaşması, külotta çizgilenme şeklinde kaka lekesi bulunması bir problemin belirtileridir. Dışkılamanın takibinde, haftalık dışkılama sayısıyla, Bristol Dışkı Skalasına göre dışkı şekli ve sertliği kontrol edilir. Her ne kadar günaşırı dışkılama normal olarak kabul edilse de, bu alışnaklığın kaybedilmemesi açısından, her gün dışkılamanın sağlanması önemlidir. Şekil ve sertlik açısından da Bristol Dışkı Skalasında Tip 3 ve 4 olarak gösterilene benzer dışkılamanın sağlanması önerilir. Tip 1 ve 2 kabızlık göstergesidir (bakınız: Şekil).

Günde birkaç kez kaka için tuvalete gitmesi, onun barsaklarını iyi bir şekilde boşalttığı anlamına gelmez. Genellikle çocuklar tuvalette sabırsızdırlar. Günde bir kez, yumuşak ve bol miktarda dışkılama sağlıklı olandır.

İdrar yapma alışkanlıkları da önemlidir. Sabah kalkar kalkmaz, gece yatmadan önce, gün içinde 3 saatte bir mutlaka idrar yapmalıdır. Unutmayın, çocukların “tuvalette zaman harcamaktan” daha önemli “işleri” vardır: “Oyun oynamak, çizgi film izlemek” gibi… Bu nedenle tuvalet ihtiyaçlarını sürekli erteleme davranışı gösterebilirler.

Kabızlıkla mücadelede öncelikle yeterli sıvı alımının ve lifli posalı beslenmenin sağlanması ve dışkılamanın ertelenmemesinin sağlanması gereklidir. Bu şekilde başarılı olunamıyorsa, çeşitli ilaçlar uzunca bir sure kullanılır.

Çocuklardaki kabızlık, genellikle beslenme özelliklerine ve dışkılamanın ertelenmesine bağlıdır ve altında çok ciddi bir sorun olmayabilir. Ancak; bebelikten beri kabızlık sorunu varsa, büyüme gelişme geriliği ile birlikteyse, ya da basit ilaçlarla da fayda sağlanamıyor, kabızlık sık nüksediyorsa, mutlaka Pediatrik Gastroenteroloji Uzmanına başvurulmalıdır.

Tuvalet alışkanlığının yerleşmesi konusunda ebeveynin yakın takibi ve ısrarcı tutumu çok önemlidir. Lütfen çocuklarınıza tuvalete gitmelerini bıkmadan usanmadan hatırlatınız. Çocuğunuzun tedavisi uzun sürebilir. Bu dönemde asla cezalandırıcı olmayınız, özendirici olunuz. Gelişmelerden ya da aksayan konulardan doktorunuzu haberdar ediniz.

Bristol Dışkı Formu: